Kuruluş

Kısa adı ATUD olan Adli Tıp Uzmanları Derneği, 1992 yılında, bir grup adli tıp uzmanı tarafından kurulmuştur.
ATUD'un amacı; adli tıp uzmanları ve asistanları arasında sosyal ve bilimsel dayanışmayı sağlamak, hak ve menfaatlerini korumak, adli tıp alanındaki ulusal ve uluslararası bilimsel çalışma ve araştırmaları izlemek, adli tıp biliminde yüksek bir standart oluşturmak, bu alandaki araştırma ve çalışmaları teşvik etmek, konuyla ilgili bilim adamları arasında bilgi ve görgü alışverişini organize etmek, adli tıp biliminin geliştirilmesi ile ilgili konularda finans desteği sağlamak, bu amaçla her türlü teknolojik donanıma destek vermek, tesis oluşturmak, adli tıpla ilgili konularda adli makamlara yardımcı olmak, kamuoyunu aydınlatmaktır.

Etkinlikler

ATUD, amacı doğrultusunda, sempozyum, eğitim, seminer, uluslararası bilimsel kongreler vb. çalışmalar yapmakta, dernek bülteni ve çeşitli kitaplar yayımlamaktadır.
ATUD ayrıca; Adli Tıp ve Adli Bilimler alanlarında mesleğinde seçkin yer edinmiş, ulusal ve uluslararası bilimsel alanda tanınmış, değerli calışmalarla bilim dünyasına katkı sağlamış, çeşitli bilim alanlarından, bilim insanlarının genel kurulunu oluşturduğu bir "Türkiye Adli Bilimler Akademisi" (TABA) kurulması için çaba sarf etmektedir.

Kamuoyuna

Kamuoyuna

Değerli Meslektaşlarımız,

Dün gerçekleştirilen terör eylemi nedeniyle sizlerin ve tüm insanlığın hissettiğini bildiğimiz üzüntü ve acıyı paylaşıyoruz. Son yapılan açıklamalarda, otuz altı insanın hayatını kaybettiği, yüzün üzerinde insanın yaralandığı belirtilmektedir. Maalesef, ülkemizin pek çok yerinde işlenen toplu cinayetlere bir yenisi eklenmiştir.

Sayıları bir kenara bırakarak, kimliği ve düşüncesi ne olursa olsun, her bir bireyin yaşamının ve haklarının  tek başına önemli olduğunu unutmuyor; hayatını kaybedenlerin yakınları başta olmak üzere tüm ulusumuza ve insanlığa sabır, yaralılara şifa diliyoruz. Bunun son olması ümidini kaybetmemek istiyoruz. Sorumluluk mevkiinde olanların görevlerini yapmaları konusundaki beklentilerimizi devam ettiriyoruz.

Saygılarımızla.

Adli Tıp Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu

2016-12-06T10:23:30+00:00