Yeniden Merhaba
Değerli adli bilim dostları. Adli Tıp Uzmanları Derneği bünyesinde 1994 yılından itibaren çıkan İmhotep dergimiz, uzun bir aradan sonra 2018 Nisan’da 15. Adli Bilimler Kongresinde geçmişin tüm külliyatı ile yeniden gün ışığına kavuşmuştu.
Şimdi güz sayısı olarak ve ISSN numarası ile çıkacak olan İmhotep, 2019 yılı 16. Adli Bilimler Kongresi ile beraber yılda tek sayı ve kongrelerde çıkmaya devam edecek.
Neden İmhotep? Neden adli bilimciler İmhotep ilgi gösteriyor? Bunu birkaç cümle ile ifade edebiliriz. Her insan kendisini ifade etmek ister, ortaya koymak ister veya dışa vurmak istediği birikimleri olduğunu düşünür. Başka bir deyişle, kendisinin çok şey yapabileceğini düşünür ve bu fırsatı bulamadığını söyler.
İmhotep bir yönüyle kimsenin kimseye hesap vermek zorunda olmadığı, insan, memleket ve dünya üçgeninde, yabancılaşma ve ruhsal yıkımlardan arda kalan içimizdeki yaralı çocuğun dışa vurmak istediği, söylemek isteyip de bir türlü sıra kendine gelmemiş olanların da sesi olmak istiyor. Dışa vurmak istediğimiz her ne olursa olsun (bunu ister şiir, ister karikatür, ister öykü ve isterse düzyazı yöntemiyle yapalım) önemli olan bizim için bir anlamı ve değerinin olması yeterlidir. Kaldı ki, her şeyin anlaşılır olması gerekmiyor… Bu kadar karmaşık bir yaşamda bazen anlaşılır olmak ve sıradan olmak değil, farklılıklar üzerinden bir değer, bir güzellik ve ritim yaratmak çok daha önemlidir diye düşünüyorum.
Bu sayıda “insanlık hali” yazısıyla başkanımız Akça hoca değişik bir deneme yapmaya çalıştığını ve yine derneğimizin uzun dönem başkanlığını yapmış, sadece barış istediği için akademiden atılmış, çok değerli hocamız Ümit Biçer ile söyleşi, çok rağbet gören şiir köşemiz, sevgili asistanlarımızın da katıldığı yazılar, Mali’den Göbeklitepe yazısı ile pek çok yazılar bulunmaktadır. Çok değerli Ömer abimiz 2. Abider kongresi nedeniyle bu sayıya menkıbelerini yetiştiremedi. Karikatür dostumuz ve Adli Tıp Bülteni editörümüz Halis’in gelecek sayıya özel kapak tasarımı ile karşınızda olacağını bekliyoruz.
Bu kadar sevmezin ve bu kadar ayrışmanın olduğu bu coğrafyada bir şeyleri ortak bir kültüre döştürmek de çok değerlidir. İmhotep bu yaklaşıma bir nebze katkı sunarsa bence hak ettiği saygınlığı kazanacaktır.
2019 16.Adli Bilimler Kongresinde buluşmak dileğiyle… Saygı ve sevgiyle kalın…

Okumak İçin Tıklayınız…