Değerli Katılımcılarımız,                                                                                           

Kongremize gösterdiğiniz ilgi için sizlere çok teşekkür ediyoruz. Adli Tıp Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu olarak, 20-23 Nisan tarihlerinde yapılacak olan kongremiz nedeniyle, dünyayı sarsan ve ülkemizde de görülmeye başlayan COVİD-19 salgınını, bu konudaki haberleri ve alınan kararları yakından izledik.

Kongre başkanı olarak, 10 Mart tarihinde Sağlık Bakanlığı’nın henüz resmi bir açıklaması olmadığını ve kongremizin iptal edilmediğini kısa bilgilendirme ile sizlerle paylaştım. Tüm bu süreç boyunca gösterdiğiniz anlayış ve güven için sizlere minnettarım. Kongremize emek veren tüm ekip adına sizlere özellikle bu güven ve anlayışınız için çok teşekkür ediyorum. Bu duruşunuz bize güç verdi.

Bugün geldiğimiz noktada; şimdilik okullar 2 hafta tatil edildi, üniversitelerde eğitime 3 hafta ara verildi, çeşitli Bakanlıklar, kurum, kuruluşlar tarafından kongre vb toplantıların iptali ya da en azından şimdilik nisan ayı sonuna dek ertelenmeleri önerildi.

1.Uluslararası ve 17. Ulusal Adli Bilimler Kongremizin şu anda 422 kayıtlı katılımcısı var ve 304 (163 sözel ve 141 poster) bildiri özeti gönderilmiş durumdadır. Son gelişmeler nedeniyle kongre otelinde yer açılması sonucu tüm katılımcılarımızın kongre otelinde konaklayabileceği bilgisi de dün otelden bize iletildi. Kongremizle ilgili tüm bu güzel duruma karşın; bir bölümünü yukarıda saydığım ülkemize yönelik önlemleri, yurt dışında hastalığın gelişimini, önümüzdeki günler ve aylarda neler olabileceğinin net olarak ön görülememesini göz önüne alarak bugün yaptığımız Yönetim Kurulumuzda Kongremizin ertelenmesinin hepimiz için daha uygun olacağı düşünülmüş ve erteleme kararı alınmıştır.

Kongremizin tüm kurulları, programı, oturum başkanları, konuşmacıları, bildirileri olduğu gibi kalacak olup, yeni tarih ile ayrıntıları sizlerle en kısa sürede paylaşılacak olan kongremizde yine tüm katılımcılarımızla, sizlerle birlikte olmayı istiyor ve bunun için çalışıyoruz.

Saygılarımızla,

Adli Tıp Umanları Derneği Yönetim Kurulu