Proje Açıklaması

Editörden

Kral Zoser’in veziri, hekimi ve daha sonra Mısırlı Tıp Tanrısı olan ve uzmanlık derneğimizin haber bülteni yayın organı İmhotep 1994’den bugüne çıkan sayılarla birlikte 2005 yılında çıkan son sayıdan bu yana 13 yıl geçti. Aradan bu kadar uzun zaman geçmesine rağmen İmhotep hiç unutulmadı. ATUD’un her etkinliğinde, her kongresinde “ne zaman çıkacak”, “İmhotep’i özledik” gibi isteklerle karşılaştık. Sonuç olarak İmhotep, çok değerli hocamız Prof. Dr. Sermet KOÇ’un önerisiyle, yılda en az bahar ve güz sayısı olarak iki sayı ve ISSN no’su ile çıkarmayı planlıyoruz.

1994’den beri İmhotep’e can verenlere, başta dostum ve sınıf arkadaşım Prof.Dr.Halis DOKGÖZ ve uzmanlık demeğimizi her türlü baskıya ragmen hak ettiği seviyeye taşımak için mücadele eden ve her türlü fedakarlığı yapan Prof. Dr. Ümit BİÇER hocamıza teşekkürleri borç biliyoruz. Yine bu alanda İmhotep ve Adli Tıp Bülteni için başlangıcından bu yana katkı ve çaba harcayan “bizler adli tıpta öncelikle koruyucu hekimliği öğreniyoruz ve öğretiyoruz” diyen Prof. Dr. Şebnem KORUR FİNCANCI, bizimle ilk söyleşiyi yapan Prof. Dr. Serpil SALAÇİN ve demeğimizi statik durumdan çıkararak yüksek katılımlı kongrelere, iyi kötü bütçesi olan kurumsal dernek statüsüne taşıyan Prof.Dr.Nadir ARICAN hocalarımıza da sonsuz teşekkürler.

Bizler, hemen her dönemde bir yanda iktidar güçleri, öte yanda bu gücün yarattığı sonuçlardan etkilenen toplumsal çalkantı ve çatışma ortamının tam ortasında çalıştığımızı biliyoruz. Yine biliyoruz ki, sürekli travma altında ve gün begün tükendiğimiz bu alana farklı pencerelerden bakmak, farklı yorumlar, öyküler ve beyaz şiirler oluşturmanın önemini biliyoruz; daha binlercesi bir hazine gibi hafızamızda olan, henüz dışarıya akmamış birikimlerimiz ve bu güzel memleketin asla hak etmediği kilerinde unutulan acılan ve umutları gün yüzüne aksettirmek de öyle…

Aslında her adli tıp uzmanının birer değerli yazar olduğuna inanıyorum. Toplumsal hafızanın dışavurumuna katkı sunması için, okurları ve yazarlan adli bilimciler ve bu alana ilgi duyanlar olan İmhotep, umarız sekteye uğramadan yıllarca çıkmaya ve çıkarılmaya devam eder. Bu başlangıcı yeniden başlatma konusunda özverili çalışmaları ve desteği için başkanımız Prof. Dr. Akça Toprak ERGÖNEN’e ve ATUD yönetim kumluna da ayrıca teşekkürü borç biliriz.

İmhotep’in bizim içimizde kaynayan volkanın bir nebze dışarıya akseden bir koru olması dileğiyle…

Nisan 2018

Okumak için tıklayınız…