Proje Açıklaması

Kral Zoser’in veziri, hekimi ve daha sonra Mısırlı Tıp Tanrısı olan ve uzmanlık derneğimizin haber bülteni yayın organı İmhotep 1994’de yayımlanmaya başlamış ve en son 2005 yılında çıkmıştı. Aradan bu kadar uzun zaman geçmesine rağmen İmhotep hiç unutulmadı. ATUD’un her etkinliğinde, her kongresinde “ne zaman çıkacak”, “İmhotep’i özledik” gibi isteklerle karşılaştık. Sonuç olarak İmhotep’i yılda en az bir sayı ve ISSN no’su ile çıkarmayı planlıyoruz. 2018 yılında bu ümitle yeni bir başlangıç yaptık.

Bizler hemen her dönemde bir yanda iktidar güçleri, öte yanda bu gücün yarattığı sonuçlardan etkilenen toplumsal çalkantı ve çatışma ortamının tam ortasında çalıştığımızı biliyoruz. Yine biliyoruz ki, sürekli travma altında ve günbegün tükendiğimiz bu alana farklı pencerelerden bakmak, farklı yorumlar, öyküler ve beyaz şiirler oluşturmak çok önemli. Daha binlercesi bir hazine gibi hafızamızda olan, henüz dışarıya akmamış birikimlerimiz ve bu güzel memleketin umutlarını gün yüzüne aksettirmek de öyle…

Aslında her adli tıp uzmanının birer değerli sanatçı olduğuna inanıyoruz. Toplumsal hafızanın dışa vurumuna katkı sunması için, okurları ve yazarları adli bilimciler ve bu alana ilgi duyanlar olan İmhotep, umarız sekteye uğramadan yıllarca çıkmaya ve çıkarılmaya devam eder.

İmhotep’in bizim içimizde kaynayan volkanın bir nebze dışarıya akseden bir koru olması dileğiyle…

İmhotep Çalışma Ekibi